EVROPSKÁ CENA ZA VEŘEJNÝ PROSTOR by

by 11. 10. 2013

Ve Fragnerově galerii probíhá až do začátku září výstava ceny, kterou založilo Centrum pro současnou kulturu v Barceloně (CCCB). Již posedmé jsou z necelých třistapadesáti projektů vybírány ty nejzajímavější evropské počiny ve veřejném prostoru. O prvenství se v letošním roce dělí dva projekty revitalizace okolí řeky v Lublani (Preureditve nabrežij in mostovi na Ljubljanici) a prostorové řešení vrcholku Turó Rovira v Barceloně (Arranjament dels cims del Turó de la Rovira).

Revitalizaci okolí řeky Ljubljanice iniciovala v roce 2004 správa města. Je komplexním projektem, který vrací řeku do centra života města. Dva kilometry nově zpevněných stezek či zrekultivovaných břehů a série jedinečných architektonických zásahů, vznikly v reakci na potřeby místní komunity a na monumentalitu plečnikovského odkazu. Druhý vítězný projekt – prostorové řešení vrcholku Turó Rovira – se vyznačuje minimem architektonických zásahů. Přidané zpevněné cesty a schodiště, pravidelný úklid a péče a kultivace zeleně jsou hlavními nástroji, díky nimž se podařilo zcela proměnit atmosféru tohoto jedinečného místa.

To však není jen cílem procházek a výletů poskytujících výhled na celé město, ale umožnuje i exkurz do historie okrajové části města. V projektu zůstávají zachovány pozůstatky protileteckých krytů z období občanské války i zbytky svépomocí zbudované chudinské čtvrti, která zde začala vznikat brzy po občanské válce. V roce 1992 se vedení města rozhodlo slum v souvislosti s obnovou města a přípravou na Olympijské hry zbourat. Zůstaly jen fragmenty jednotlivých období, tak, jak je vidíme dnes. Postupem času objevili potenciál místa mladí lidé, a stalo se oblíbeným cílem vycházek.

Za zmínku stojí i speciální kategorie, kterou kromě jiných ocenění udělila letos porota a která představuje důležitý obrat v pojetí veřejného prostoru. V tomto případě se jedná spíše než o událost než o architektonickou intervenci. Vítězem kategorie se stalo dočasné „zabydlení“ nejvýznamnějšího madridského náměstí Puerta del Sol obyvateli demonstrujícími za obnovu demokratických principů a ekonomické změny v roce 2011.

Odjinud, Malmö, 2011, foto: Tania Ruiz;

Lucie Stejskalová

More stories by

Lucie Stejskalová