DESIGNBLOK by

by 25. 7. 2015

Stále stejný, a přitom jiný: Designblok 2015 Designblok jako největší přehlídku designu v České republice není třeba detailně představovat. Snad každý, třeba i designem a umě-ním jinak zcela netknutý jedinec s ním má vlastní zkušenost. Klady a zápory minulých ročníků si tak každý dokáže vyhodnotit sám, spíše se tedy věnujme novinkám a změnám, které se letos Designbloku dotknou.

Zásadní změnou oproti předchozím ročníkům je místo konání přehlídky. Tendence roztříštění Designbloku do více prostorů najednou střídá tento rok jednotnější pojetí. Designblok se přesune na pražské Výstaviště a oživí celý prostor v jeho komplexitě. Hlavní výstava s tématem Svoboda obsadí střední halu Průmyslového paláce, pravé a levé křídlo pak bude věnováno Superstudiu s prezentací českých a světových výrobců a značek a Openstudiu jako kreativní laboratoři Designbloku. Stranou dění nezůstanou ani outdoorové části Výstaviště a Lapidárium, které letos převezme roli takzvaného Art House, tedy místa, kde se střetává design s uměním a v různých svých oblastech se prolínají. Účast již tradičně přislíbily také showroomy, galerie a obchody roztroušené po celém městě.

Designblok v sobě již několik let zahrnuje dvě polarizovaná odvětví designu. Na jedné straně jde o výrazné, mnohdy bezobsažné komerční prezentace firem, které cílí na masovou veřejnost (a to úspěšně). Na straně druhé stojí osobité prezentace designérů, začleňující experiment a pokusy o překonávání zažitých forem. Ke druhé skupině zpravidla patří zahraniční hosté. Letos se mimo jiné představí čistota a nadhled v podobě produktů Tomáše Krále nebo ryze osobní výběr prací italského dua, toho času působícího v Amsterdamu, Formafantasma. A právě jejich koncepčn přístup a hluboký zájem o materiál ukazuje, že design lze nahlížet i jinak než jako hezký produkt a nástroj pro zvýšení prodeje. V čase před samotným zahájením Designbloku můžeme jen doufat, že se toto směřování projeví i v dalších instalacích a v přístupu největší přehlídky designu v České republice jako takové.

 

Výstavní prostory Designblok 2015 / Art House – Lapidárium / foto z archivu Národního muzea

Kateřina Šlaufová

More stories by

Kateřina Šlaufová