Hranice jsou tam, kde si je namalujeme by

by 9. 9. 2018

Veronika Ruppert, novinařka na volne noze, žije a pracuje mezi Prahou a New Yorkem. Od roku 2006 je autorkou pořadu Modeschau na radiu Wave, ktery take moderuje. Jde o jediny pořad u nas, ktery je vyhradně zasvěcen modě. Te se věnuje take jako art direktorka, dramaturgyně a stylistka, ma o ni skvěly přehled a jeji fundovanost, stejně jako nadšeni pro obor, je u nas ojediněla a velmi inspirativni.

Jana Mattas Horáčková: Jak byste definovala pořad Modeschau?

Veronika Ruppert: Modeschau je pro mě v prvni řadě svobodny prostor, srdcovka, za kterou děkuju Radiu Wave. Ustřednim bodem je oděv a různe souvislosti jeho vzniku a fungovani. V Modeschau se může objevit neznamy student, ale i veřejně znama a oceňovana designerka, zkušeny krejči, obchodnice s modou, kurator nebo modni teoretička. Nikdo mi nediktuje, jestli budu přišti tyden natačet v tovarně na klobouky, nebo na vystavě uměni spjateho s textilem. Můžu vybirat a mixovat hudbu podle sveho usudku a přinašet nove myšlenky nejenom slovem. Mam volnost ve volbě temat a jejich zpracovani. Diky tomu mě i po tolika letech pořad bavi Modeschau dělat a doufam, že to je zajimave i pro posluchače.

JMH: Móda, řemeslo, umění – kde jsou hranice? Pokud vůbec existují? 

VR: Je nenositelny oděv uměni, nebo zmetek? Zavisi to na okolnostech a našem rozhodnuti. Hranice jsou tam, kde si je namalujeme a obhajime. Osobně mam rada, když se řemeslo s uměnim trochu poperou.

JMH: Na čem momentálně pracujete? 

VR: Aktualně zpracovavam projekt dokumentarniho podcastu, ktery se dotyka osobniho vztahu dnešnich mladych lidi k oděvu. V tuto chvili nemůžu prozradit vic. Jestli se bude realizovat, se dozvim během podzimu a natačeni a zpracovani bych se pak moc rada věnovala v přištim roce. Jinak dal točim, střiham a pišu pro Modeschau a přispivam do dalšich medii. A od zaři znova naskočim do moderace noveho pořadu, ktery mam na Radiu Wave přiležitost dělat od letošniho jara, Rozhovoru Veroniky Ruppert. V zaři take vyjde nove čislo velkoformatoveho magazinu Blue Paper, kde mam už několik let na starosti art direkci, psani a styling sekce Talent, vyhledavani zajimavych mladych modnich designerů a umělců, kteři pracuji s oděvem a textilem. Těšte se na velky rozhovor a fotoeditorial o dvou vyjimečnych českych diplomkach ve spolupraci s fotografkou Bet Orten. Jde o propojeni fashion designu, sochy a novych medii.

JMH: Jaké jsou momentálně podle Vás stereotypy v módě (pohybujete se na trase Praha / New York, určitě narážíte na stereotypy různorodého charakteru)?

VR: V mediich, v modnich editorialech nebo na modnich přehlidkach v Česku vidime stale v drtive většině velmi mlade modelky, kterym sedi velikosti 34–36. To mi přijde uplně mimo realitu. Stylova a krasna žena – nebo muž – může byt mnohem starši a nemusi važit pod padesat kilo. Může mit vyrazny obličej, orli nos, špičatou bradu nebo hodně vysoke čelo. Krasa je podle mě v osobitosti. A pravě tohle můžeme spolu s fotografkou Bet Orten v kampanich pro Elpida ukazovat. Krasa a moda nepatři jen mladym hubeňourům. Překvapuje mě taky masivni převaha bilych modelek a modelů. Kde jsou Romove nebo Vietnamci, kterych u nas žije spousta? Proč je nevidime v reklamach, na modnich fotkach nebo na přehlidkach? S Bet Orten jsme se před par roky naštvaly a nafotily editorial streetove mody s romskou partou skejťaků, vyšel tehdy v časopisu ZEN. Nekomunikovaly jsme nijak zvlašť etnicitu modelů, prostě jsme odevzdaly modni editorial s textem o designerech, kteři tam byli zastoupeni. Co vim, tak to nevzbudilo žadne negativni reakce a vypadal skvěle, můžete ho vidět na ortenruppert.tumblr.com. Nechapu, proč to už davno neděla vic fotografů a art direktorů, obsazovani menšin by mělo byt uplně normalni, automaticke. Ale zatim to tak bohužel neni. Je pravděpodobnějši, že na česke přehlidce nebo modni fotce uvidite černocha než Roma nebo Asiata. Proč? Tuhle situaci zkouši změnit mimo jine nova alternativni modelingova agentura New Aliens.

JMH: Pokračuje projekt spolupráce s neziskovou organizací Elpida? Můžete nám ho přiblížit? 

VR: Se sdruženim Elpida spolupracuju už několik let. Jsem moc rada, že si mě našli a oslovili mě, ta prace mě vždycky osobně strašně těši a inspiruje. Uspořadali jsme spolu řadu mezigeneračnich workshopů, koncertů, tři modni přehlidky, krasne vystavy fotografii Bet Orten ve veřejnem prostoru v Česku i na Slovensku a už teď se těšim, co vymyslime dalšiho. Mam velky respekt ke staršim lidem a nemam rada stereotypy. A spoluprace s Elpidou mi umožňuje některe z nich podkopavat. Během podzimu se určitě můžete těšit na dalši mezigeneračni workshop Modeschau a Elpida. A moc rada bych zase nafotila nějaky seniorsky fashion editorial nebo kampaň. Oblekat pokročile osobnosti mě moc bavi!

 

Jana Mattas Horáčková

Veronika Ruppert ve fotografii Jakuba Ra / foto: Jakub Ra.

Veronika Ruppert ve fotografii Jakuba Ra / foto: Jakub Ra.

More stories by

Jana Mattas Horáčková