Bod nula neboli dantian je koncept vycházející z filosofie taiči. Je zde chápán jako pomyslný začátek veškerého pohybu, přičemž je to právě tělo a pohyb, které jsou ústředními motivy sympozia, jež se konalo 21. a 22. února 2018 v brněnské Industře. Samotnému výstupu pro veřejnost předcházela koncepční příprava, v rámci níž dostávala dizertační práce Andrey Vatulíkové z FaVU konkrétní obrysy přímo na těle daného prostoru a také skrze spontánní rozvíjení tématu jednotlivými účastníky. Role kurátora a organizátora byla v jejím pojetí rolí inspirátora a organického partnera, což vycházelo z naturelu Vatulíkové jakožto básnířky rozkročené mezi teorií a praxí slovesného umění. Na sympozium pozvala pět účastníků, z nichž každý pro ni ztělesňoval symbolickou úroveň práce s karnalitou a performativním aktem, a zároveň představoval zástupce svého oboru v odvážném pokusu dobrat se podstaty performance. Kurátorka tu vycházela z předpokladu, že oním společným jmenovatelem je právě bod nula, tj. fyzický a energetický bod v podbřišku. To, že se odvolává na čínskou ezoterní tradici, kodifikovala Vatulíková pozváním Josefa Konečného, který se pod vedením čínských mistrů léta věnuje taiči a Čchi-kungu. Dostalo se mu zároveň výsadní role v rámci celého „vystoupení“ či „moderovaného soustředění“, které se v mnohém blížilo performativním open situations, jak je známe například v podání Black Market. Jak tedy odpověděl výsledný tvar na vyřčenou otázku po jednotícím principu performativních umění? Bod nula v první řadě dokázal, že mezioborová spolupráce je cestou, která může být pro každý jednotlivý) žánr přínosná ve smyslu rozšiřování hranic vnímání možného, a to jak z hlediska fyzického, tak koncepčního. Bod nula osobně považuji za jeden z možných prostředníků navázání dialogu a výměny, který je však pro použití v širším rozsahu problematický, protože vyžaduje přijetí myšlenkového konstruktu, jenž nemusí všem konvenovat.
Sympozium Bod nula by Jana Orlová
by Jana Orlová 11. 3. 2018
More stories by
MUTUJÍCÍ MÉDIUM MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM

Hvězdou sympozia byla bezesporu slovinská teoretička umění Marina Gržinić. V radikální a entuziasticky přednesené řeči se zamýšlela nad vztahem fotografie…
HOME EDITION
Prostredníctvom tvorby dvanástich slovenských a zahraničných autoriek v projekte Home edition kurátorky Gabriela Kisová a Ivana Komanická nanovo tematizovali pojem domova.…
Šamorín: At Home Gallery

Žiadny začiatok a žiadny koniec nemá príbeh súčasného stavu cirkvi, ktorému dominuje podľa Kristiána Németha deformácia, roztrieštenie, chyba, destabilizácia. Svoj…
SYMPOZIUM AVU
Dobrý den, paní Jirousová, co jste říkala sympoziu? Já jsem z toho tedy trošku rozpačitá, ale snad to nastartuje určité…